O NÁS

Cílem lidského života je BÝT šťastný – TO ZNAMENÁ MÍT NAPLNĚNÉ POTŘEBY – v Klice za tímto cílem jdeme – jak to děláme?

Klika je rozmanitý prostor, který nabízí mnoho variant pro volnočasové vyžití všech věkových kategorií. Nejvíce je však zaměřen na osobnostní rozvoj dětí, jejich potenciálu, talentu, dovedností a zájmů. Tyto aspekty se prolínají do veškeré naší práce s dětmi.

K dětem přistupujeme s laskavostí a s ohledem na jejich potřeby a zrání. Vytváříme pro naši práci s dětmi klidné a bezpečné prostředí, ve kterém praktikujeme kreativní a hravé přístupy a zprostředkováváme dětem běžné, ale i netradiční zážitky.

Rozvoj dětí probíhá hlavně skrze vlastní zkušenosti. Pracujeme s chybou, kterou bereme do hry, učíme děti být zodpovědné za své rozhodnutí a své pohodlí – pocity a emoce. V komunikaci jsou našimi partnery a jsou brány jako jedinečné neopakující se osobnosti, jako každý člověk na světě.

Základem naší práce s dětmi je PESTROST a VŠESTRANNOST. Každý program má hlavu a patu, víme kam směřujeme a co jim chceme předat. Můžeme v klidu říci, že v Klice jsou děti šťastné.

Spolupráce s rodiči je nedílnou součástí našich programů. Buď jako účastník nebo jako divák. Jako rodiče jste vždy informováni o tom, co se v Klice dělo, jak si vedlo vaše dítě, co se mu podařilo nebo kde ho více podpořit. Zpětná vazba i reflexe jsou pro nás samozřejmostí.

Video ještě z činnosti klubu Klička a Kliky do roku 2012 … nové už chystáme!

Od září 2019 provozujeme Kliku na Horské v Kateřinkách, kam jsme se přestěhovali po 13 letech v centru Liberce. Tam konáme akce pro celou rodinu, víkendy pro děti i tábory.
Vše je zatím nahoře ještě v plenkách, ale měníme to za pochodu a máme pořád víc a víc příznivců – kteří nám drží všechny palce!

Pravidla Kliky:

Přítomný okamžik – žiji tady a teď, ne včera ne zítra, nyní ovlivňuji vše, co se stane, minulost nezměním.

Respektuji druhé – každý z nás je jiný a jako existuje mnoho barev, existuje i mnoho lidí, ani jednovaječná dvojčata necítí totéž.

Mluvím – klíč k domluvě – nespokojenost vzniká z nepochopení druhého, když já si myslím, že on si myslí a společně to neřekneme nahlas, abychom si ověřili, zda je to totéž.

Jsem zodpovědný za své pohodlí – když je mi teplo, sundám si svetr, když se mi něco nelíbí, řeknu to…

Chyba je kamarád – nevadí, když se něco nepovede napoprvé, i chodit jsme se učili znovu a znovu. Je to posun a velký učitel. Nadarmo se neříká, chybami se člověk učí.

Zkoumám své pocity a emoce – učím se poznávat, proč mě něco naštve, rozradostní nebo proč jsem smutný – když znám sám sebe, lépe budu rozumět tomu, co mi jde, co mě baví a proč. Umím využít svůj strach stejně jako radost a euforii.

Jsem autentický – na nic si nehraji, jsem sám sebou, v Klice, doma, ve škole, stojím si sám za sebou, za svými pocity, emocemi, názory i hodnotami

Mám radost z úspěchu druhého – každý má svoji vlastní cestu, nikdo neví, jak mě tlačí moje vlastní boty a kolik úsilí bylo, dostat se tam, kde jsem. Stejně já netuším, jak to mají druzí. Když se někdo dostane do svého vysněného cíle, zatleskám mu a přeji mu úspěch.

Jsme v tom spolu – uvědomuji si, že není nikdo proti nikomu, že tažením za jeden provaz získám víc, než tažením proti sobě. Přijetím reality druhého respektuji jeho pohled na věc.

Ostatní mají také své talenty – nejsem na to sám. Mohu požádat o pomoc a práci nebo aktivity delegovat.

Těšíme se, že se s vámi a s vašimi dětmi potkáme, na některé z našich akcí!

Děkujeme za přízeň! 


Kdo jsme?

Věra Motyčková

Dostala jsem za úkol napsat pár řádek o sobě, ale prý takových, které by někoho zajímaly. Nemám začínat Preciosou, kde jsem po maturitě brousila korálky, to prý nikoho nezajímá 🙂

Kdo jsem? Jsem žena, máma čtyř úžasných dospělých a „skoro“ dospělých dětí. Jsem občas mámou nejen pro své děti. Jsem přítelkyně i kamarádka, parťák do nepohody, “vedoucí” a šéfová. Mám ráda děti, lidi, humor, smysl pro rovnou hru, rovnováhu a férové jednání.

Mým snem je pracovat v místě, kde se snoubí učení se zájmem, pravidla s laskavostí, práce se zábavou a lidé s lidmi. Můj sen se mi právě plní. Už potřetí v mém životě znovu buduji. Pokud je to jako v pohádkách, je to TO pravé. Poprvé to bylo pro Junáka, po druhé pro soukromníka a teď jsem na řadě já. KONEČNĚ!

Znáte Mary Poppins nebo paní Láryfáry? To jsem já … praštěná, hravá, akční, upovídaná, ale i přísná, znalá pravidel a kouzelná. Pro děti jsem čitelná a autentická, vždycky vědí, na čem se mnou jsou. Jsme si vzájemnými partnery, učiteli i laskavými kamarády. Uvědomuji si, že to nejcennější, co jim mohu dát, je můj čas. Komodita, která ubíhá pořád stejně a je jen otázkou mých vlastních priorit, jak s ním naložím. A tady je mých pár výchovných zásad, podle kterých s dětmi pracuji:

Nespěchám – dávám si na čas a jsem trpělivá, když je čas na oblékání, na jídlo, na hraní, na objevování světa, nebo na dětské vlastní zrání.

Dávám jim zodpovědnost za všechna jejich rozhodnutí, i když se potom mohou zlobit.

Mám s nimi trpělivost. Vzpomínám si totiž si na své děti, když byly malé – vždy, když dětem něco nejde, něco je zlobí, na něco chtějí přijít sami. Nechám je, aby si na věci přicházely samotné.

Jsem dětem dobrým průvodcem a vzorem– nastavuji pravidla a láskyplně je vedu k hodnotám, které jsou mi vlastní. K pokoře a laskavosti, ke zdraví a úctě k životu, k souznění s přírodou, k respektu a sebe hodnotě.

Důvěřuji jim – že se zvládnou obléknout, najíst, vyčůrat. Že vymyslí, co je třeba udělat, aby utřeli stůl, vybarvili obrázek, uklidili hračky.

Pomáhám jim, když si o pomoc řeknou, ne když si myslím, že pomoc potřebují. Možná jen potřebují ČAS k tomu, aby se zamyslely a dotáhly vše do konce samy.

Jsem zastánce nenásilné a vědomé komunikace, která je cestou k partnerskému soužití, nejen s dětmi.

Život beru s nadhledem a s humorem. A když už mi teče do bot a je mi ouvej, tak jdu raději spát, protože když se ráno probudím, už mi to tak hrozné nepřipadá.

A proč vedu děti a ráda pracuji s jejich rodiči? A proč o tom všem s nimi komunikuji a nenechám si ta svoje “moudra” pro sebe? Protože v poslední době mívám pocit, že si lidé mohou být vzájemnou inspirací, aniž by si navzájem mluvili do životů.

Věřím, že pouhým pozorováním a nasloucháním můžeme získat mnohem víc. Váš názor se počítá, a tak pokud chcete, můžete se stát součástí naší Klikové rodiny a společně můžeme zažívat báječné chvíle, které obohatí nás všechny.

… nikdy se neděje vůbec nic. Je těžké si to uvědomovat v každé chvilce našeho bytí. Občas se mi to stane… když poslouchám hudbu, chodím přírodou, dívám se na svoje děti. Je to jen záblesk, ale stojí za to. Pořád se něco děje a já mám to neuvěřitelné štěstí, být toho dění součástí.


Matěj Bereckei