Divadélko z proutěného koše obohatilo činnost Kliky (neziskové organizace z Liberce) v roce 2013. Z něho se vyklubalo nejdříve Divadlo z koše, poté Divadlo z proutěného košíku a když sám autor textů, scénářů, loutek a plakátů na poslední pozvánku napsal zase jiný název divadla, rozhodli jsme se udělat si v tom konečně pořádek i my sami.

Zjednodušili jsme si název a od roku 2015 se jmenujeme Divadlo na kliku.

Za tu naši pomyslnou divadelní kliku bereme většinou jen my dva. A i když by se mohlo zdát, že principálem a vedoucím souboru je z nás ta starší, věřte nebo ne, víc divadelních zkušeností  a kumštu i citu pro věc má ten mladší.

Hrajeme si s divadlem a hrajeme divadlo pro radost a často hledáme nové směry a pohledy na vše kolem sebe. Rádi se necháváme inspirovat kolegy (amatéry i profesionály) a máme se pořád co učit.


Matěj Bereckei – amatérský herec, výtvarník, autor scénářů, chrlič nápadů a grafik plakátů, autor scény

Věra Motyčková – amatérská herečka, autorka textů a návrhářka kostýmů pro loutky a vytrvalá švadlena 

“Člověk se potřebuje bavit. Potřebuje si hrát a co je nejdůležitější, potřebuje se smát. A my se smějeme často a rádi.”

Anotace jednotlivých představení:


O slepičce a kohoutkovi

Chceme všem představit klasický příběh O slepičce a kohoutkovi v našem trochu netradičním pojetí. Toto představení je ideální pro všechny ty, kteří jsou milovníky klasických pohádek, ale nebrání se novým pohledům na věc, mají smysl pro humor a jsou rádi překvapováni.

Klasická pohádka o lakotném kohoutkovi, laskavé slepičce a veliké lásce, která vodu přináší. 

Časová dotace: 40 minut

Věková hranice: 5+

Velikost hrací plochy: minimálně 2×3 m

Možnost hraní venku: ANO

Další požadavky: žádné


Jak přišlo jaro

Mikropříběh o tom, že ať děláme cokoli, nemůžeme přelstít přírodu a zrychlit nebo zpomalit chod země. 

Zima se rozhodne, že uvězní ještě spící jaro, aby mohla vládnout déle. Přes všechny snahy a síly, se však namáhá marně a šnek, motýli nebo krtek zimě ukážou, kam patří…

Časová dotace: 31 minut

Věková hranice: 2,5 roku +

Velikost hrací plochy: minimálně 2,5×2,5 metru

Možnost hraní venku: NE

Další požadavky: pokud je to možné – setmění, připojení k audio zesilovači


O slůněti aneb cestou z afriky

Pohádka na motivy příběhu Rudyarda Kiplinga Proč mají sloni dlouhé choboty vypráví o zvědavém a drzém slůněti, které dostane za své všetečné otázky od zvířat z džungle vždycky za vyučenou. Jenou se ale rozhodne, že chce znát odpověď na velmi nebezpečnou otázku.

Dobrodružný příběh s netradičními loutkami z kusů oblečení.

Časová dotace: 40 minut

Věková hranice: 5+

Velikost hrací plochy: minimálně 3×4 metru

Možnost hraní venku: ANO

Další požadavky: žádné


Neotvírej tuto knihu!

Představení inspirované stejnojmennou knížkou pro děti. Většině dnešních dětí se knížky otvírat příliš nechtějí, co když ale v polici stojí kniha, která k tomu přímo vybízí? Co když nás sama nutí otáčet stránky a po jejím zaklapnutí se to zdá chvíle, co jsme ji otevřeli? Každá kniha má své tajemství, tak se pojďte podívat do té naší ….

Komorní představení s knihou větší než mnohý dětský divák.

Časová dotace: 35 minut

Věková hranice: 5+ (počet diváků omezen na max.30 diváků)

Velikost hrací plochy: minimálně 3×4 metru

Možnost hraní venku: ANO

Další požadavky: žádné


Jak se vánočka dala pojistit proti připálení

Vánoce jsou časem příběhu a pohádek a jedny z těch přímo o vánočním čase napsal Zbyněk Malinský. My jsme se jeho pohádkou o tom, jak se vánočka nechala pojistit proti připálení, inspirovali, a tak vzniklo vánoční představení plné těsta, kouře a dvou vypravěčů.

Vánoční klauniáda z kuchyně o tom, co by kdyby …

Časová dotace: 35 minut

Věková hranice: 5+

Velikost hrací plochy: minimálně 3×4 metru

Možnost hraní venku: NE

Další požadavky: připojení elektřiny (v představení je využitý mlhovač)


Pohádkový automat

Všichni je znají, všichni je hrají… Ano klasické české pohádky, které se vypravují po generace a neznat je = je v naší společnosti ostudou… dnešní děti to mají ale trochu jinak. Klasickou pohádkou je pro ně prasátko Pepina, Locika a pohádky, které se vysílají na Vánoce. Pohádkové představení pracuje formou improvizovaných loutkových gagů s 30 klasickými pohádkami – každé představení je unikátní výběrem pohádek i formou, kterou se hraje.

Na začátku představení se vyberou tři klasické české pohádky, které má posléze divák možnost zhlédnout … beze slov, bez loutek, nebo bez kulis 🙂 A kdo je nepozná, měl by si zajít hned po představení do knihkupectví pro Božku nebo Erbena …

Časová dotace: 50 minut

Věková hranice: 6+

Velikost hrací plochy: minimálně 3×4 metru

Možnost hraní venku: ANO

Další požadavky: připojení elektřiny (v představení je využitý mlhovač)


U jednoho stolu …

Před Vánoci jsme v Klice uskutečnili několik programů pro školy zaměřené na Advent a čekání na Vánoce … děti v rámci programu vždy shlédly krátké divadelní představení o určité činnosti, věci, tradici či zvyku, které k čekání na Vánoce patří a poté hrály hry, tvořily a plnily další navázané aktivity …

Nám se divadelní motivace „U jednoho stolu“ zalíbily natolik, že jsme je zkrátili a osekali na nejkratší možnou dobu 65 minut a užili si je ve Vánoční čajovně s blízkými a známými … třeba bude ještě někdy příležitost!

Časová dotace: 65 minut a více…

Věková hranice: 5+

Velikost hrací plochy: pouze v Klice o Vánocích 🙂

Možnost hraní venku: NE

Další požadavky: připojení elektřiny


Malá, mořská, jiná …

Je představení vytvořené pro specifický prostor místnosti „Snoezelen“, kterou u nás v Klice máme. Představení na motivy známého příběhu malé mořské víly od H. CH. Andersena, které je ovšem úplně jiné…

Přijďte si někdy užít neopakovatelnou podívanou plnou mořských hrátek, divadelních kouzel, příjemné hudby a příběhu o spojení světa lidí a světa moře, o pochopení, respektu a jinakosti, které se skrývají v každém z nás.

Časová dotace: 40 minut

Věková hranice: 4+

Velikost hrací plochy: pouze ve u nás v Klice 🙂

Možnost hraní venku: NE

Další požadavky: připojení elektřiny


CHYSTANÉ PREMIÉRY:

ROK 2023 – představení “Rozum a štěstí” inspirované jak původní předlohou K. J. Erbena, tak novějším textem od J. Wericha. Pohádka šitá na míru dvěma rolím, dvěma protikladům – ženě a muži, rozumu a štěstí …

DÁLE nás inspiruje k divadelním počinům kniha “The good night Gorila”, „Rytíř Roel, drakobijce“, „Duhové pohádky“, „Obejmi mě, prosím“ či “O čertovi” … a mnoho a mnoho dalších …. snad na ně zbyde čas!

Pokud si chcete naše představení objednat na svoji akci, neváhejte nám napsat na
e-mail: info@motyckovicklika.cz